Мирис нашег тела сигнал је који шаљемо, али и примамо, а прикупљене поруке ишчитавамо на нивоу несвесног. Регистровањем природних мириса тела људи који нас окружују, ми и данас као и некад о њима прикупљамо важне информације. Мирис одувек игра важну улогу у животу човека. Захваљујући мирису, проналазио је свој плен, означавао територију, препознавао правог љубавног партнера.
Природни мирис тела променљив је, чак и током дана, а његова наглашеност зависи од бројних фактора, почев од личне хигијене, окружења у коме се крећемо, посла којим се бавимо, временских прилика и мноштва других, једнако важних чинилаца.
Често мирисни “сигнал” који шаљемо није и жељена порука окружењу.
Иако је првобитно имало улогу да олакша прикрадање и приближавање човека – ловца плену, “маскирање” природног мириса тела другим - доминантнијим мирисима, добило је кроз историју сасвим другачију улогу.
Улепшавање и маскирање природних мириса тела датира још из старог времена, када су се у ту сврху користила есенцијална уља, ароматично биље и мирисне смоле. Такве мирисе обожавали су Египћани, Римљани и Арапи, а првим парфемом сматра се „Ружина водица” која се користила у 10. веку, и од тада креће еволуција мириса.
Као зачетак стварања модерних парфема сматра се 14. век, када је направљен први модеран парфем - „Мађарска вода”, који је садржавао мешавину мирисних уља у алкохолном раствору, креиран за мађарску краљицу.
Током ренесансе, уметност стварања парфема доживљава велики процват у Италији.
У 16. веку Рене ле Флорентин, лични креатор парфема Катарине Медичи, сва дотадашња достигнућа из Италије преноси у Француску, која убрзо затим постаје европски центар индустрије парфема и козметике.
Парфеми су добили пуно признање када је двор француског краља Луја XV добио назив „мирисни двор”. Француска и данас ужива статус “земље парфема”. Примат који је стекла у 16. веку никада није изгубила.
Када кажемо да нас одређени мирис подсећа на некога или на нешто, нисмо погрешили у процени. Мирис је један од начина чулне спознаје света, упечатљив, јак и понекад незабораван. А да би заиста био такав, вештина стварања јединственог и жељеног мириса усавршавана је хиљадама година, а свака коначна формула чувана је као тајна од непроцењиве вредности.
Креирани мирис има моћ да вам побољша расположење, помогне да се опустите након стресног дана и да вам врати енергију. Он представља префињену, гламурозну завршницу неге жена и мушкараца повезан са личношћу, осећањима, расположењем и утиском о особи која га носи.
Мирис је Ваш „потпис”, портрет Ваше личности. Он говори о Вашим намерама, открива и оплемењује Ваше емоције, открива Вашу суштину и даје Вам осећај самоуверености и благостања.
Прецизне формуле, односно рецепти за парфеме строго су чуване тајне. Реч је о комплексним хемијским процедурама и комбинацијама одабраних састојака. Креатор парфема јесте уметник, који је у стању да пренесе идеју апстрактног концепта и расположења на конкретну композицију мириса. Он има јединствену моћ да памти мирисе и усклађује састојке са концептом циљаног мириса, пажљиво бира и ствара више разлицитих мешавина чији састојци производе жељене сензације.
У сваком случају, чак и најискуснији познаваоци парфема морају бити веома вешти приликом одређивања компоненти које улазе у састав мириса, а та вештина је равна умећу дегустатора вина. За стварање оригиналне комбинације мириса која ће резултирати хармоничним јединством завршног акорда потребни су логика и математика, инстинкт и таленат. Процес стварања парфема је и уметност и занатство, и алхемија и наука.
Најбољи и најзахвалнији начин за описивање сваког креираног мириса је одређивање његовог нивоа концентрације, затим “фамилије” којој припада, као и мирисних нота које га чине. Постоје три основне компоненте мириса:
- Природни екстракти из цвећа, лишћа, корења, плодова воћа, биљака и дрвећа
- Мирисно уље које је “душа” мириса;
- Алкохол.
Мириси су обично базирани на алкохолу што им омогућава њихово боље стапање са кожом, обзиром да мирисно уље садржи високу концентрацију компоненти, а које изазивају алергијске и сличне нежељене реакције, због чега мора бити растворено. Растварачи који се најчешће користе су етанол или мешавина етанола и воде, мада се у ту сврху користе и липиди неутралног мириса попут јојобе, кокоса или воска.
На основу нивоа концентрације ароматичног уља, мирисе делимо на неколико основних врста:
Парфем – око 20% концентрације. Траје 4 до 6 сати.
Парфемска вода (ЕdP) – 15% и више концентрације. Траје 4 до 5 сати.
Тоалетна вода (ЕdT)/тоалетни парфем – до 14% концентрације. Траје у просеку између 2 и 4 сата.
Колоњска вода (ЕdC) – 2% до 3% концентрације. Траје око 2 сата.
Како опада проценат ароматичних састојака, тако опада и интензитет и време трајања мириса.
Мирисне ноте
Мириси се, метафорички уз помоћ музике, могу схватити као комбинација три типа “нота” које чине складан мирисни акорд. Мирисне ноте се најчешће деле у три групе и то:
1. Основне ноте, које стварају иницијални утисак о мирису. Оне трају око десетак минута. Најчешће садрже мирисе цитруса, дакле поморанџе и лимуна, затим мирисе менте, или мирисе лаких зачина.
2. Срце мириса, које представља његов идентитет и употпуњава емоције које носи. У потпуности развија свој мирис после 60 минута. Чине их тежи и самим тим дуготрајнији мириси, попут мириса дрвета и јачих зачина.
3. Трајне ноте, које дају мирису дубину и разонанцу, богате су и сензуалне. Ове ноте се не опажају пре истека 30 минута од наношења мириса. Углавном их чине нешто “тежи” зачини попут цимета, лаких мириса шуме и маховина, као и нешто интензивнији воћни акорди.
Трајност и коначан утисак који ће парфем оставити зависи и од типа коже на коју се наноси. Због тога се и каже да исти парфеми на различитим особама другачије мирише.
Савети за наношење мириса:
1. Када наносите мирис на зглоб, никада немојте трљати један зглоб о други.
2. Малу количину можете прснути у ваздух, а затим проћи кроз „мирисни облак”.
3. Поново нанесите мирис током дана - подићи ће Вам расположење и емоције.
4. Прилагодите своје мирисе добу године: лакше парфеме носите лети, а јаче зими.
5. Не купујте мирис само зато што Вам се допао на другој особи.
6. Не прскајте директно на сат, накит или бисере. Мирис их може оштетити.
7. Никада не наносите мирис на осетљиве и/или материјале светлијих боја, може их оштетити.
8. Не препоручује се стављање два мириса у исто време, осим ако су мириси креирани да се мешају.
9. Немојте наносити мирисе директно на кожу непосредно пре или током излагања сунцу.
Како се чувају мириси?
- Чувајте мирисе на хладном месту у сенци.
- Увек добро затворите бочицу.
- Вратите затворену бочицу у оригиналну кутију или паковање.
- Отворени мирис биће непромењен око годину дана.
Мириси свакодневици, као и посебним тренуцима, додају невидљиве боје.